Kdo někdy bydlel v panelovém domě, tak dobře ví, že se v něm často něco pokazí. Chvíli nejede výtah (to se občas stane a horolezecká výprava do sedmého patra s plnou taškou ještě nikoho nezabila), fasáda vypadá jako po boji, umakartové jádro se téměř sype a okny se do bytu bez zaklepání vkrádá meluzína.
Trpí peněženka majitelů i nájemníků
Jenom v Praze je zhruba 175 000 bytů v panelových domech. Většina z nich se nachází ve špatném stavu. Rekonstrukce je tedy nutná nejenom ze stavebního, ale taktéž z energetického a ekologického.
Představte si jeden zanedbaný panelový dům, je jedno, jestli to je v Praze, Brně nebo v Ostravě: Okny to táhne, zastaralé rozvody rozhodně efektivně nepracují, vnější plášť ani střecha nezná slovo „izolace“, natož pak účinné zateplení. V zimě se topí a topí, nájemníci platí a platí, energie letí do vzduchu – obyčejná rodina utratí za bydlení a energie až 30 % měsíčně.
Nehledě na to, že o ekologii zde nelze hovořit vůbec.
Není to zbytečné?
Na tuhle otázku si musí každý majitel panelového domu odpovědět sám.
Investice do
zateplení fasády panelového domu,
rekonstrukce střešního pláště, výměna oken, dveří, vstupních portálů,
rekonstrukce lodžií, hydrofobizace plášťů panelových objektů, úpravy bytových jednotek, rekonstrukce schodišť atd. se vám vyplatí nejen z důvodu
úspor za energie, ale také zlepšíte celkový vzhled vašeho domu a zvýšíte tak tržní hodnotu celého objektu.
Když už to budete brát s rekonstrukcí a zateplením panelového domu vážně, vezměte to jedním tahem – lešení postavíte pouze jednou a máte na desítky let vystaráno.
Nakonec budou spokojeni všichni, a to je podstatné.